ГРВІ: симптоми та лікування

 ГРВІ – це гостра респіраторна вірусна інфекція, яка характеризується ураженням слизових оболонок дихальних шляхів і кон’юнктиви. Захворювання найбільш поширене у всьому світі, загострюється в осінній і зимовий періоди і часто викликає сезонні епідемії.

Причини ГРВІ
Основна причина виникнення ГРВІ – потрапляння вірусу в організм людини. Найбільш поширеними збудниками є:
• Віруси грипу А, В, С;
• Парагрип (проявляється хрипами і кашлем, відбувається запалення гортан)і;
• Аденовірус (Вражає мигдалини, проявляється сильними болями в горлі;
• Риновіруси. Відбувається ураження слизової оболонки носа;
• Респіраторно-синцитіальний вірус. Локалізується в бронхах і бронхіолах;
• Ентеровірус. Вражає слизові оболонки верхніх дихальних шляхів або травного тракту.
Також, серед причин зараження ГРВІ особливе місце займає ослаблений або несформований імунітет. Саме слабкий імунітет, який не сприяє захисту організму, є причиною частих хвороб дітей віком до 10 років. Серед дорослих, викликати ослаблення імунітету можуть: неправильний раціон харчування – мала кількість споживаних вітамінів; регулярні стреси; наявність хронічних захворювань різних систем організму.

Як передається ГРВІ
Всі віруси, які є причинами хвороби, передаються повітряно-крапельним шляхом. Для цього способу характерно потрапляння зараженої слини при чханні на здорову людини. Не виключені випадки зараження контактно-побутовим шляхом – використання одного посуду з хворою людиною, у випадку з дітьми – контакт з іграшками інфікованої дитини.
Важливо врахувати, що в закритому, непровітрюваному приміщенні, віруси можуть перебувати в повітрі більш ніж 10 годин. Тому особливо важливо, в профілактичних цілях, регулярно провітрювати приміщення, а також використовувати засоби дезінфекції.

Симптоми ГРВІ
Основними ознаками гострого респіраторного захворювання є:
• Підвищення температури тіла до 38,5 градусів;
• Закладеність носа (нежить) з великою кількістю виділеняємої рідини;
• Больові відчуття в горлі;
• Різь і чутливість очей, підвищена сльозоточивість;
• Сухий кашель (кашель при ГРВІ рідко з мокротою);
• Чхання.
Досить часто, при діагнозі ГРВІ може виникати запальний процес в лімфовузлах під щелепою. Іноді біль може досягати такого рівня дискомфорту, що стає нестерпно вертіти головою.
При виникненні перших симптомів зверніться до свого сімейного лікаря, який проведе оглляд та надасть консультацію , призначить необхідні аналізи і надасть рекомендації на рахунок ефективного лікування.

Температура тіла при ГРВІ
Як відомо, при захворюванні на гострі респіраторні вірусні інфекції, температура тіла не піднімається вище 38, 5 градусів. Також, температура легко збивається жарознижувальними засобами, може протриматися максимум пару днів.
Кожному пацієнту потрібно бути уважним, адже підвищення температури, що досягає критичних відміток в 39,5-40 градусів не властива респіраторним вірусним інфекціям. Тривалий жар виникає внаслідок ураження організму на грип. Часто через схожість симптомів плутають обидва захворювання, тому орієнтуючись по градуснику можна зробити правильний висновок. Також, слід зазначити, що грип, без належного або несвоєчасного лікування, дає важкі ускладнення на організм. Тому не можна зволікати, необхідно відразу звернутися до свого сымейного лыкаря і отримати рекомендації щодо лікування.

Діагностика
Для того, щоб швидко і ефективно позбутися від вірусної інфекції, треба в перший же день нездужання звернутися до сімейного лікаря і пройти огляд.
Найбільш часто, для діагностики ГРВІ, лікарю досить провести первинний огляд пацієнта, вислухати скарги, оцінити симптоматику і призначити загальний аналіз сечі і крові. У випадках, якщо розвивається бактеріальне ускладнення гострого вірусного інфекційного захворювання, потрібно звернутися до профільних фахівців – пульмонолога (якщо захворювання дало ускладнення на бронхи) та отоларинголога (у випадку з виникненням синуситу, риніту,фарингіту,отиту).
Відповідно, при підозрі на запалення легенів, пульмонолог призначає пройти рентген легенів на визначення вогнищ ураження. Отоларинголог відправляє пацієнта на проведення риноскопії або фарінгоскопіі.

Лікування ГРВІ
Лікування гострої респіраторної вірусної інфекції необхідно проводити з точним дотриманням всіх необхідних правил. Найбільш часто, лікування відбувається в домашніх умовах під контролем сімейного лікаря , в стаціонар направляються пацієнти з підозрою і ризиком ускладнень.
В першу чергу, пацієнту важливо дотримуватися постільного режиму до моменту, коли нормалізується температура тіла і пропаде слабкість.
При лікуванні особливо важливо не порушувати стан спокою, не переохолоджуватися і пити велику кількість теплої рідини. Це допоможе швидше вилікувати хворобу. Для поліпшення самопочуття і відновлення імунітету, лікарі рекомендують дотримуватися дієти (вживати білок) і велику кількість вітамінів.

Профілактика ГРВІ
Для профілактики гострого респіраторного захворювання, пацієнтам необхідно регулярно підтримувати захисні функції організму.
Найбільш важливо:
• Уникати пасивного способу життя, регулярно займатися фізичними навантаженнями;
• Поліпшити харчування, вживати якомога більше вітамінів, білка і фосфору, що містяться в м’ясі та рибі;
• Не перевтомлюватися, давати організму необхідну кількість відпочинку;
• Уникати переохолодження, тепло одягатися в зимовий період;
• Максимально знизити відвідування громадських місць.
Також, особливо важливим пунктом профілактики є вакцинація. Своєчасна вакцинація значно знижує масову захворюваність на гострі респіраторні вірусні інфекції.
Крім цих способів, якщо в робочому колективі або будинку знаходяться хворі, потрібно періодично провітрювати приміщення і не забувати проводити вологе прибирання.

Ускладнення після ГРВІ
Небезпечні ускладнення розвиваються в організмі людини в тому випадку, якщо на початковій стадії хвороби не було проведено ефективне лікування. Найбільш схильні до виникнення ускладнеь – маленькі діти до трьох років, люди похилого віку, а також особи, які страждають хронічними захворюваннями.
Ускладнення, які виникають найчастіше:
• Бронхіт, пневмонія, бронхіоліт;
• Синусит, гайморит;
• Отит.
Для того, щоб не виникало важких наслідків після гострих респіраторних захворювань, необхідно своєчасно звертатися до свого сімейного лікаря .

Епідситуація в Березівській ОТГ значно погіршилася, з минулого тижня рівень захворюваності на грип та ГРВІ зріс . Загальноосвітні школи Березівської ОТГ з 3 лютого закриті на карантин через підвищену захворюваність на грипу та ГРВІ серед школярів , таке рішення прийняли на засіданні міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

В дитячих садках наразі захворюваність нижча, ніж в школах , питання про закриття на карантин буде розглядатися в тому випадку, якщо захворюваність перевищить дозволений епідпоріг.