ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ З ВІРУСНОГО ГЕПАТИТУ А

Епідситуація по захворюваності на вірусний гепатит А залишається неблагополучною. За минулий період 2018 р., порявняно з аналогічним періодом минулого року, захворюваність зрослана 1,6 рази (509 випадків проти 327). Показник захворюваностіна 100 тис. населення склав 22,3 проти 14,2 та майже у 3,5 рази перевищив показник по Україні.

Майже половину серед захворілих складають діти до 17 років (48%). Найбільш уразливими є вікові групи 5-9 років (28,4%) та 10-14 років (39%), тобто школярі.

Найвищі показники захворюваності з перевищенням обласного (22,3) зареєстровані в Окнянському (498,0), Захарівському (252,5), В. Михайлівському (97,3), Саратському (86,8), Татарбунарському (79,5), Б. Дністровському (61,1), Подільському (51,8) та Іванівському (33,4) районах.

Ситуація в області ускладнюється спалаховою захворюваністю. Так, у поточному році зареєстровано 13 спалахів вірусного гепатиту А, в основному в організованих колективах (загальноосвітні заклади Захарівського району – сс. Войничево та Затишшя, смт. Захарівка; Саратського району – сс. Сергіївка та Міняйлівка; Окнянського району – смт. Окни, сс. Топали, Чорна, Федосіївка; В.Михайлівського району – с. Соше-Островське; Ширяївського району – смт. Ширяєве; Подільського району – с. Новоселівка) , під час яких захворіло 67 осіб, у т.ч. 56 дітей.

Основною причиною спалахів є занос інфекції в колективи з подальшим поширенням контактно-побутовим шляхом передачі. Розповсюдженню інфекції сприяє пізнє виявлення та ізоляція хворих, рання виписка хворих, які ще залишаються джерелом інфекції для оточуючих, лікування хворих на дому (денний стаціонар), що є грубим порушенням діючих наказів МОЗ України.

Така ситуація складається у Захарівському, Іванівському, Лиманському, Подільському, Красноокнянському та інших районах. Особливо загрозлива ситуація склалась в Кодимському районі, де до наступного часу не вирішене питання відновлення функціонування інфекційного відділення. І, як наслідок, інфекційні хворі лікуються амбулаторно або в соматичних відділенях.

Такий стан організації лікувальних та протиепідемічних заходів сприяє подальшому розповсюдженню вірусного гепатиту А.

ЛІКУВАННЯ ГОСТРОГО ГЕПАТИТУ А
Враховуючи те, що гострий гепатит А є самолімітуючим захворюванням, противірусні препарати не використовуються.
Мембраностабілізуючі гепатопротектори протипоказані.
Усі хворі в період гострих клінічних проявів повинні дотримуватись ліжкового режиму.
Госпіталізація хворих проводиться за клінічними та епідеміологічними показниками.
При легкій формі обмежуються базисною терапією, яка включає дієту і щадний режим. З раціону виключають смажені, копчені, мариновані страви, тугоплавкі жири (свинина і баранина). Категорично забороняється алкоголь в будь-яких видах.
Харчування хворих 5 разів на добу, невеликими порціями у вигляді відварених страв. Обов’язково сир низької жирності до 200 г на добу у вигляді неміцного завареного чаю з молоком, медом, варенням, компотів, свіжих фруктових та ягідних соків, слабомінералізованих вод.
Форма середньої тяжкості
Базисна терапія + пероральна дезінтоксикаційна терапія
Хворим з формою середньої тяжкості з метою дезінтоксикації призначаються ентеросорбенти (атоксил, ентеросгель, сорбекс) та препарати лактулози (дуфалак).
При наявності нудоти та відмові від пиття в/в крапельно вводять 5% розчин глюкози, реосорбілакт.
У випадках з вираженим холестазом рекомендовані препарати урсодезоксихолевої кислоти і жиророзчинні препарати вітамінів А і Е, холестирамін.
У період реконвалесценції зі стійким помірним підвищенням активності АлТ і АсТ доцільно призначення одного з гепатопротекторів (фосфоліпіди), так само жовчогінних препаратів, що містять розторопшу.
Важка форма:
Базисна терапія, дезінтоксикаційна терапія, що включає в/в крапельне введенння рідини, ентеросорбенти, 5% розчин глюкози.
При будь-якій тяжкості захворювання треби стежити за щоденним спорожненням кишківника.
Термін госпіталізації хворих в середньому складає 21 добу.
Виписуються хворі до центру первинної медико-санітарної допомоги, кабінет інфекційних хвороб та під нагляд сімейного лікаря.
Реконвалесценти з гострого гепатиту А потребують звільнення від роботи на 2 тижні.
При тривалій реконвалесценції терміни непрацездатності можуть збільшуватися.
Всі реконвалесценти до півроку звільняються від важкої фізичної праці, від праці, яка повязана з гепатотоксичними речовинами, а учні від занять спортом, через ризик рецидиву захворювання.
У період реконвалесценції до півроку протипоказані гепатотропні препарати та профілактичні щеплення, крім щеплення від сказу та правцевого анатоксину.
Не бажано проведення планових хірургічних втручань.

СПЕЦИФІЧНА ПРОФІЛАКТИКА
В Україні зареєстровані і використовуються наступні вакцинні препарати: Хаврікс 1440 і Хаврікс 720 (дитяча), виробництва Бельгії; Аваксим (Франція), Твінрікс виробництва Бельгії. Тривалість циркуляції антитіл не менш як 6-10 років.

Вакцинація показана дітям з 3 років і дорослим, які раніше не хворіли на Гепатит А, а так само людям з підвищеним ризиком інфікування.

Введення імуноглобуліну контактним проводиться у термін до 10 діб від моменту контакту з хворим (згідно з інструкцією до використання).