Гепатит А

Як передається
Гепатит А – це гостра інфекційна хвороба. Повівтряно-крапельним шляхом вона не передається. Заражуються люди фекально-оральним шляхом: п’ючи воду, вживаючи продукти, забруднені вірусом. Можна заразитися контактно-побутовим шляхом: через посуд, білизну, інші предмети, якими користувався хворий. Вірус може зберігатися на руках людини кілька годин, на їжі – ще довше. Інкубаційний період триває від 21 до 45 днів. Якщо в класі, групі чи колективі є інфікований, усі їх члени на час інкубаційного періоду повинні перебувати під особливим наглядом.
Симптоми
У дітей гепатит А може протікати безсимптомно, тому під час інкубаційного періоду залишається часто непоміченим. Лише через декілька тижнів може знижуватись апетит, підвищуватись температура тіла. Дитина стає млосною, може скаржитись на нудоту, біль у животі. Болить під правим підребер’ям, але діти не можуть точно вказати локацію. Тому говорять, що болить живіт. Явні зміни помітні вранці – жовтіє білок очей, шкіра.
Саме тоді батьки і починають бити тривогу. Остаточно діагноз підтверджують аналізи , і лікар призначає лікування.
Лікування
Перше – це ізоляція хворого від інших членів колективу на 21 день. Лікування проходить в умовах стаціонару. Якщо клінічні показники не важкі, то можна і вдома. Призначаються крапельниці, щоб вивести з організму токсичний продукт, який впливає не лише на печінку, а і на головний мозок.
Сувора піврічна дієта (без жирного, гострого та смаженого). Звільнення від фізичних навантажень (занять спортом, фізкультурою) теж до півроку.
Хвороба повністю виліковна
Гепатит А можна вилікувати, якщо не зволікати і вчасно звернутися до лікаря. Цей вид гепатиту не приводить до інвалідизації, як В або С. Однак до лікування не варто ставитись легковажно. Це вірус, тому можуть бути ускладнення . Після перенесеного захворювання у людини формується стійкий і досить тривалий імунітет.
Як уникнути зараження
Не використовувати воду з незнайомих джерел: не пити її, не мити нею овочі, фрукти, не готувати на ній їжу. Добре мити перед вживанням лише питною водою овочі та фрукти. Суворо дотримуватись правил особистої гігієни.
Обов`язково мити руки з милом, повертаючись з громадських місць. Робити це перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету.

Головний лікар
КНП «Березівський районний ЦПМСД» Кондрашова І.М.